Musiikkikomentajakapteeni Timo Kotilaiselle ojennettiin 9. helmikuuta jalkaväenkenraali Adolf Ehrnroothin nimeä kantava tunnustuspalkinto. Vuonna 2009 perustettu palkinto jaetaan vuosittain yhdelle tai useammalle sotilaille yksittäisestä teosta, toiminnasta tai työstä sotilaallisen maanpuolustuksen hyväksi. Kotilainen on toiminut Laivaston Soittokunnan päällikkönä vuodesta 1993 alkaen.
Louise ja Göran Ehrnroothin Säätiön jakama rahapalkinto ojennettiin Ritarihuoneella 9.2. Puolustusvoimien tervehdyksen esitti tilaisuudessa puolustusvoimain komentaja kenraali Ari Puheloinen.
Ansiokas ura sotilasmuusikkona
Musiikkikomentajakapteeni Timo Kotilainen aloitti musiikkiopintonsa 1972 instrumentteinaan piano ja viulu. 1982 Kotilainen aloitti Puolustusvoimien Soittajakoulussa käyrätorvensoiton ja musiikinteorian opiskelun ja jatkoi niitä myöhemmin Turun Konservatoriossa sekä toimi Laivaston Soittokunnan käyrätorven äänenjohtajana. Hänet myös palkittiin puolustusvoimien soittomestaruuskilpailuissa ensipalkinnolla vuonna 1991.
Timo Kotilaisen kapellimestariopinnot alkoivat Lahden Konservatoriossa ja Sotilasmusiikkikoulussa ja jatkuivat pääaineena Sibelius-Akatemiassa vuosina 1990-93. Kotilaisen ansioluettelossa on myös jatko-opintoja Englannissa ja Venäjällä sekä kapellimestarivierailuja mm. Linköpingissä, Pietarissa ja Portsmouthissa.
90-vuotista taivaltaan viime vuonna juhlinut Laivaston Soittokunta on merivoimien edustussoittokunta, joka toimii Saaristomeren Meripuolustusalueella Pansiossa, Turussa. Kotilainen on kehittänyt ja monipuolistanut määrätietoisesti Laivaston Soittokunnan toimintaa ja ohjelmistoa. Vuonna 2010 Laivaston Soittokuntaa voi ihastella lukuisien puolustusvoimien tilaisuuksien lisäksi muun muassa klassista puhallinmusiikkia esittelevässä Sigyn-sarjassa sekä kuviomarssikokoonpanona yhdessä Satakunnan Sotilassoittokunnan kanssa Hamina Tattoossa elokuussa.